Hirschmann M-SFP-10-ZR/LC, 10gbit
SFP Modul 40-80 km, 1550nm
Product description
Type:
M-SFP-10-ZR/LC
Description:
SFP Fiberoptic 10 Gigabit Ethernet Transceiver SM, extended temperature range
Part Number:
Port Type and Quantity:
1 x 10000 Mbit/s with LC connector
Network size - length of cable
Single mode fiber (SM) 9/125 µm:
40-80 km (Link budget at 1550 nm = 11-22 dB; 0.25 db/km, 19 ps/ (nm*km)
Power requirements
Operating Voltage:
power supply via the switch
Power Consumption:
1 W
Software
Diagnostics:
Optical input and output power, transceiver temperature
Ambient conditions
MTBF:
1198 years (Telcordia SR-332, Issue 2, 40°C)
Operating temperature:
-40-+85 °C
Minimum Storage Temperature:
-40-+85 °C
Relative humidity (non-condensing):
5-95 %
Mechanical construction
Dimensions (WxHxD):
13.4 mm x 8.5 mm x 56.5 mm
Weight:
74 g
Mount Type:
SFP+ slot
IP Protection Rating:
IP20
Mechanical stability
IEC 60068-2-6 vibration:
1 mm, 2 Hz-13.2 Hz, 90 min.; 0.7 g, 13.2 Hz-100 Hz, 90 min.; 3.5 mm, 3 Hz-9 Hz, 10 cycles, 1 octave/min.; 1 g, 9 Hz-150 Hz, 10 cycles, 1 octave/min
IEC 60068-2-27 shock:
15 g, 11 ms duration, 18 shocks
EMC interference immunity
EN 61000-4-2 electrostatic discharge (ESD):
6 kV contact discharge, 8 kV air discharge
EN 61000-4-3 electromagnetic field:
10 V/m (80-1000 MHz)
EN 61000-4-4 fast transients (burst):
2 kV power line, 1 kV data line
EN 61000-4-5 surge voltage:
power line: 2 kV (line/earth), 1 kV (line/line), 1 kV data line
EN 61000-4-6 Conducted Immunity:
3 V (10 kHz-150 kHz), 10 V (150 kHz-80 MHz)
EMC emitted immunity
EN 55022:
EN 55022 Class A
FCC CFR47 Part 15:
FCC 47CFR Part 15, Class A
Approvals
Safety of information technology equipment:
EN60950
Hazardous locations:
depending on deployed switch
Shipbuilding:
depending on deployed switch
Reliability
Guarantee:
terms of guarantee </a
for detailed information)
Scope of delivery and accessories
Scope of delivery:
SFP module
Further Instructions
Product Documentation:
https://www.doc.hirschmann.com
Certificates:
https://www.doc.hirschmann.com/certificates.html
History
Update and Revision:
Revision Number: 0.16 Revision Date: 02-20-2026
Tilbehør
Hirschmann M-SFP-LH+/LC, 120km
Hirschmann M-SFP-SX/LC, 550m
Hirschmann M-SFP-LH/LC, 80km
Alternativer
Artikler
Antall artikler funnet:
Kundesenter
Til svensk shop
Logg inn
Ingen varer i handlevognen
Ingen varer i ordreboka
produkt
produkter
Til kassen
×
Aktiv leveringsdato
Leveringsdatoer
Handlevogn
varer i handlevognen
Klikk her for å se alle
Handlevognen er tom.
Søk
Industriell IT
Her er du nå:
Adeptor
>
Industriell IT
>
Nettverk Industri
SFP moduler
10 Gigabit
SFP Modul 40-80 km, 1550nm
Varenr:
Forespørsel
Beskrivelse
Dokumentasjon
Product description
Type:
M-SFP-10-ZR/LC
Description:
Part Number:
Port Type and Quantity:
Network size - length of cable
Power requirements
Operating Voltage:
power supply via the switch
Power Consumption:
1 W
Software
Diagnostics:
Ambient conditions
MTBF:
Operating temperature:
-40-+85 °C
Minimum Storage Temperature:
-40-+85 °C
5-95 %
Mechanical construction
Dimensions (WxHxD):
13.4 mm x 8.5 mm x 56.5 mm
Weight:
74 g
Mount Type:
SFP+ slot
IP Protection Rating:
IP20
Mechanical stability
IEC 60068-2-6 vibration:
IEC 60068-2-27 shock:
EMC interference immunity
10 V/m (80-1000 MHz)
EN 61000-4-5 surge voltage: