Varunummer: N35236-1000-120
ET System Technic N35236-1000-120
Bidirectional DC source/sink Power supply
  • Power: ± 36kW
  • Current ± 120A
  • Voltage: 0 - 1000V
  • Dimensions: 19" x 9U
  • Weight: 71kg
ET System Technic N35200 series
The N35200 series is a wide range high-power bidirectional programmable DC power supply. N35200 adopts a dual quadrant design, which can supply and absorb power, and return power to the grid cleanly, so as to save power consumption and reduce the space heat dissipation, which can greatly reduce the test cost. N35200 has a wide range of measuring applications, with single power range of 6kW to 54kW, current range up to 360A, voltage range up to 1500V. N35200 series provides high precision measurement and multiple testing functions, which can be widely used in new energy, automotive, energy storage, semiconductor, pho-tovoltaic, electric drive, and other industries.
Main features
  • Supporting master/slave parallel control mode (10 devices o. max. 180kW)
  • Two quadrants seamless switching, the current between the DUT and the grid flow bidirectional
  • Voltage accuracy 0.02%F.S., current accuracy 0.1%F.S.