Chroma 62000B-6-1 Mainframe for Three Modules
Chroma 62000B-6-1
Mainframe for Three Modules
Varunummer: 62000B-3-1
CHROMA 62000B SERIES MODULAR DC POWER SUPPLY
MODEL 62000B SERIES KEY FEATURES
  • Voltage range: 1 ~ 150V
  • Current range: Up to 2000A (System)
  • Power range up to 1.5KW per module up to 120KW per system
  • High Power Density (464 mW / cm3 =  7.13 W/In3)
  • N+1 Redundancy
  • Hot-swappable
  • Ideal for Burn-in & Plating
  • Remote Sense
  • Remote ON / OFF
  • CAN Bus Control
  • DC OK Signal Output
The 62000B family offers 5 types of power module with ranging from 1V to 150V, current from 10A to 90A, and offers two mainframe type of six and three position. The six position mainframe can envelop in up to six power modules paralleled operation for 9KW power output. The 62000B can easily parallel up to fourteen mainframe to 120KW with current sharing and CAN bus control for bulk power applications. USB GPIB APG RS-485